Jak zrobić film? - Internetowa Prezentacja Nieruchomości | Warszawa

Prezentacja Nieruchomości

Przejdź do treści
22.10.2020
Jak zrobić ładny film (tzw. wideo-prezentację) nieruchomości (mieszkania lub domu)?
Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie chcesz sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość, mieszkanie albo dom i zauważyłaś / zauważyłeś, że od czasu pandemii zmieniły się nieco nawyki kupujących. Na portalach internetowych dostępne są opcje wyszukiwania ogłoszeń nieruchomości tylko z filmami i wiele kupujących teraz z tej funkcji korzysta.
Zrób wideo-prezentację, jeśli nie chcesz zostać w tyle za konkurencją i sprzedawać po zaniżonej cenie, bo część klientów po prostu nie zobaczyła Twojego ogłoszenia.
Co potrzebuję do nagrania filmu nieruchomości (wideo-prezentacji)?
Aby nagrać dobry film trzeba trochę zainwestować w:
  1. Urządzenie do nagrywania filmu (kamera, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania wideo, telefon komórkowy) o odpowiedniej jakości
  2. Dobre oświetlenie stałe
  3. Zewnętrzną stabilizację obrazu (gimbal)
  4. Opcjonalnie: dron do nagrań z lotu ptaka (dla domów i działek)
Przykładowe koszty podstawowego sprzętu podaję na końcu artykułu.

aparat z obiektywem szerokokątnym umieszczony na zewnętrzym stabilizatorze (gimbal) DJI Ronin SC
Rozdzielczość obrazu
Na początku należy zaznaczyć, że rozdzielczość filmu można zmienić w czasie obróbki. Możliwe jest zarówno zmniejszenie jak i zwiększenie rozdzielczości w czasie obróbki. Jednak zwiększanie rozdzielczości w postprodukcji nie doprowadzi do poprawy jakości nagranego materiału.
Podstawowym pytaniem jest zatem, z jaką minimalną rozdzielczością nagrywać film? Wystarczająca rozdzielczość dla większości monitorów komputerowych to 1920x1080 (FHD). Równocześnie jest to (obok 1280x720) jedna z dwóch zalecanych rozdzielczości na Youtube, gdzie prawdopodobnie umieścimy nasz film. Oglądając taki film na urządzeniu mobilnym rozdzielczość zostanie dopasowana do możliwości urządzenia oraz szybkości łącza internetowego.
Można również użyć wyższej rozdzielczości 2560x1440, ale jeśli wierzyć statystykom to tylko 5,7% użytkowników komputerów korzystało w 2020 roku z tej rozdzielczości na swoich monitorach.
Oczywiście istnieje możliwość nagrywania filmów w standardzie 4K lub nawet wyższym, ale prawdopodobnie nikt nie będzie oglądał tego typu materiału filmowego na urządzeniach obsługujących tak wysokie rozdzielczości.
Ilość klatek / s (fps)
Do powolnych ujęć jakimi są spacery po nieruchomości wystarczy 25 lub 30 klatek / sekundę (fps). Ale można również nagrywać w 50 lub 60 fps w zależności od możliwości sprzętu jakim dysponujemy.
Podobnie jak w przypadku rozdzielczości konwertowanie filmu o niższej liczbie klatek na sekundę do większej powoduje powielanie niektórych klatek, co nie poprawia jakości filmu.
Dobre oświetlenie
Podobnie jak przy robieniu zdjęć bardzo ważne jest dobre oświetlenie. Najlepsze jest światło naturalne, a gdy go brak trzeba zastosować dodatkowe oświetlenie.
Generalnie należy unikać filmowania intensywnego źródła światła, bo odwraca ono uwagę od elementów, które chcemy wyeksponować. Dlatego warto zaopatrzyć się w oświetlenie stałe montowane na kamerze lub aparacie.
Stabilizacja obrazu
Największym problemem przy tworzeniu wideo-prezentacji w formie spaceru są jednak drgania wywołane chodzeniem z kamerą, aparatem lub telefonem komórkowym.
Produkowane są aktualnie urządzenia ze stabilizacją obrazu optyczną lub cyfrową. Warunkiem efektywnej stabilizacji optycznej jest znikomy i płynny ruch, co w przypadku robienia wideo-prezentacji w trakcie "spaceru" po mieszkaniu czy domu jest praktycznie niemożliwe. Cyfrowa stabilizacja obrazu jest traktowana jako uzupełnienie optycznej stabilizacji. Jej stosowanie ma kilka negatywnych efektów, jak chociażby zmniejszenie wielkości zdjęcia, co w przypadku filmowania mieszkania gdzie chcemy uchwycić jak największy obszar ma znaczenie.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego stabilizatora, czyli gimbala, do którego przymocowywany jest aparat, kamera lub telefon komórkowy. Gimbal wymaga kalibracji i ustawienia parametrów pracy jego silniczków, które automatycznie redukują wszelkie drgania powstające przez chodzenie, ale również wiatr czy nawet oddech. Kalibracji i ustawień należy każdorazowo dokonywać zgodnie z instrukcją urządzenia.
Jak nagrać film mieszkania lub domu?
rysowanie drogi przez labirynt na kartce, a wokół wiele nieudanych planów
Przygotowanie mieszkania
Przed przystąpieniem do nagrania filmu (wideo-prezentacji), należy usunąć wszelkie zbędne przedmioty z mieszkania. Potencjalni klienci nie chcą przecież oglądać naczyń w kuchni, czy też sterty kosmetyków. Wyjątkiem może być jakaś bardzo droga buteleczka perfum jako dekoracja.
Warto zastanowić się za to nad dodatkowym udekorowaniem mieszkania, na przykład przez kwiaty na stole etc. Tego typu działalnością zajmują się odpłatnie agencje home staging’owe, przez co można uzyskać większą wartość przy sprzedaży nieruchomości.


Plan działania
Zanim przystąpisz do robienia wideo-prezentacji zastanów się jaka jest najciekawsza trasa, którą chcesz iść? Które elementy (kominek, obraz, widok z balkonu) chcesz wyeksponować na filmie? Z której strony poszczególne pomieszczenia wyglądają najatrakcyjniej? Może się w tych miejscach na chwilę zatrzymasz? Czy wszystkie pomieszczenia są wystarczająco i równomiernie oświetlone? Czy na twojej drodze są drzwi, które trzeba będzie otworzyć albo zamknąć? Której ręki użyjesz, żeby ruch kamery był płynny? Jeśli w mieszkaniu są lustra, czy chcesz znaleźć się również na filmie? Jeśli nie, to jak je ominąć? Jeśli są powierzchnie błyszczące, to będą one również odbijały światło. Ile czasu zajmie Ci przejście całego mieszkania czy domu?

jasne mieszkanie w Warszawie, na którym wszystko znajduje się w porządku, jest poukładane i czyste
dwie ręce trzymające klaps
Filmy dronem (z lotu ptaka)
Nagrania dronem z lotu ptaka są imponujące, jeśli robimy wideo-prezentację domu lub działki. Potrzebny będzie dron z kamerą o parametrach minimalnych takich jak podano wyżej w tym artykule oraz wyposażony w dobry gimbal, który zachowa stabilny obraz mimo wiatru. Latania dronem trzeba się oczywiście wcześniej nauczyć. Istnieje na rynku również wiele firm specjalizujących się tylko w wideo-filmowaniu dronem z lotu ptaka.

Kamera... akcja
Jeśli wszystko już gotowe... kamera... akcja. Idź pewnym krokiem, ale nie za szybko, obserwuj obraz na kamerze, wykonuj płynne ruchy, staraj się wyeksponować najładniejsze elementy mieszkania i nie zatrzymywać kadru na miejscach mało atrakcyjnych (goła ściana, drzwi).
Sprawdź na komputerze jak wyszedł film i ewentualnie popraw błędy.

dron przygotowany do filmowania domu, który jest w tle
Postprodukcja
Obróbka filmu
Obróbka filmu jest konieczna, aby film (wideo-prezentacja) wyglądał profesjonalnie. Należy przynajmniej dodać odpowiedni tytuł filmu, dociąć ujęcia i zrobić przejścia między ujęciami. Można również dodać zdjęcia, jeśli dysponujemy ładnymi zdjęciami mieszkania. Większość programów do obróbki filmów ma również możliwość tworzenia animacji.
Nie ma programu specjalnie stworzonego do tworzenia filmów nieruchomości. Można korzystać z różnych programów o ogólnym zastosowaniu. W Windowsie 10 zainstalowany jest program Movie Maker for Windows 10, którego opcje zapisu projektu są zablokowane w wersji podstawowej. Po zakupie wersji profesjonalnej program przekształca się w HD Movie Maker Pro i wtedy są już dostępne podstawowe opcje potrzebne do produkcji prostych filmów. Bardziej profesjonalne programy to Adobe Premiere Pro czy Magix Vegas Movie Studio.
Przy zapisywaniu filmu należy wybrać Bitrate, czyli przepływność. W zależności od ilości klatek na sekundę oraz rozdzielczości można posłużyć się następującymi wartościami orientacyjnymi zgodnie z zaleceniami youtube.com.

* wartości w nawiasach podane dla filmów nagranych z funkcją HDR
Upload
Najbardziej rozpowszechnionym serwisem jest youtube.com. Umieszczanie w tym serwisie filmów jest darmowe. Konieczne jest jednak założenie konta Google. Portale z ofertami nieruchomości takie jak otodom.pl mają w swoich szablonach specjalne miejsce na umieszczenie linków z serwisu youtube.

Koszty
Przykładowe koszty sprzętu, jeśli chcemy zastosować aparat bezlusterkowy to:
  • Aparat bezlusterkowy Nikon Z 50 z najtańszym obiektywem szerokokątnym w zestawie 4999 zł
  • Gimbal DJI SC do aparatów bezlusterkowych to koszt rzędu 1499 zł
  • Światło ciągłe Lampa led Quadralite MiLED RGB 198 475 zł
Czyli w sumie 6973 złotych dla tej proponowanej konfiguracji sprzętu. Oczywiście można korzystać z innych mniej lub bardziej profesjonalnych urządzeń. Jeśli chcemy dodatkowo zrobić film dronem, należy również uwzględnić jego koszt.

Chętnie służę pomocą na stronie KONTAKT.
Telefon: +48 500 679 976
Email: agentnieruchomosci.net@gmail.com
REGON: 387311384

Prezentacja Nieruchomosci .PL

Wróć do spisu treści